
The UPL1111-1-41-203 is a hydraulic magnetic relay with a 4-pole design and a current rating of 20A. It features a toggle actuator type and a trip time range of 0.2s to 2s. The relay is suitable for operation within the temperature range of -40°C to 85°C. It is a panel mount device with 8 terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata UPL1111-1-41-203 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 8 |
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 4 |
| Current Rating | 20A |
| Trip Time | 0.2s to 2s |
| Actuator Type | Toggle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536200020 |
| Schedule B | 8536200020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Sensata UPL1111-1-41-203 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.