The STS21-400 relative humidity sensor from Sensirion features a digital output and operates over a temperature range of -40 to 125°C. It has a typical supply voltage of 3V and can operate with a supply voltage as low as 2.1V or as high as 3.6V. The sensor has a 6-pin DFN EP package and uses a 2-wire I2C interface.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sensirion STS21-400 technical specifications.
| Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Function | Temp Sensor |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Accuracy | ±0.2°C |
| Output Type | Digital |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Supply Voltage | 2.1V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3V |