The 15KPA70CA is a bidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage rating of 70V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W. It has a maximum power dissipation of 8mW and is available in an axial package with 2 terminals. The diode element material is silicon and the diode type is a trans voltage suppressor diode. The 15KPA70CA operates over a temperature range of -55°C to 175°C.