Flash, 1MX8, 150ns, PDSO40, 10 X 20 MM, 1.20 MM HEIGHT, LEAD FREE, PLASTIC, TSOP-40
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 85ns |
| Access Time-Max | 150ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 8Mb |
| Frequency | 85GHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Memory Size | 8Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| RoHS Compliant | No |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not Compliant |