
Flash, 1MX16, 90ns, PDSO56, 16 X 23.70 MM, 1.80 MM HEIGHT, LEAD FREE, PLASTIC, SSOP-56
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | SOP |
| Frequency | 70GHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 16Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |