
This solid state relay is a single pole single throw (SPST) device with an output current of 8A. It is packaged in a SIP (Small Outline Integrated Package) format and is designed for through hole mounting. The relay is not RoHS compliant and contains lead, making it a non-lead free component. It is available in a package quantity of 50 and is packaged in a rail/Tube format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SIP |
| Height | 24.6mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 18.5mm |
| Load Current | 8A |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 8A |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | No |
| Series | S102 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 5.5mm |
| RoHS | Not Compliant |
