The S102S12F is a solid state relay with a maximum output voltage of 400V and current of 8A. It has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -20°C. The relay is packaged in a SIP package and is mounted through a hole. It is RoHS compliant and has a lead free termination. The relay is not radiation hardened and has a maximum input voltage of 1.4V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SIP |
| Height | 24.6mm |
| Input Current | 100uA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18.5mm |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.4V |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 8A |
| Max Output Voltage | 400V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 8A |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 5.5mm |
| RoHS | Compliant |