The S112S02F is a solid state relay with a maximum input voltage of 1.4V and a maximum output voltage of 120V RMS. It has a maximum input current of 50mA and a maximum output current of 9.6A RMS. The relay is isolated with a voltage of 4000V RMS and has a minimum operating temperature of -20°C and a maximum operating temperature of 80°C. It is packaged in a 4-pin SIP package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum Input Voltage | 1.4V |
| I/O Isolation Voltage | 4000(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 120(RMS)V |
| Maximum Input Current | 50mA |
| Maximum Output Current | 9.6(RMS)A |
| Input Type | DC |
| Output Device | Triac |
| Output Type | AC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Pin Count | 4 |
| Package/Case | SIP |
| Package Family Name | SIP |
| RoHS Version | 2002/95/EC |