
This is a solid state relay with a package type of SIP and a throw configuration of SPST. It has a load current and output current of 16A. The relay is mounted through a hole and has a height of 32mm, length of 18.5mm, and width of 24mm. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SIP |
| Height | 32mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 18.5mm |
| Load Current | 16A |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 16A |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | No |
| Series | S216 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 24mm |
| RoHS | Not Compliant |
