The SWRH0704B-100MT is a shielded wirewound inductor from Shenzhen Sunlord Electronics. It has a type of power inductors with a technology of wirewound and a protection style of shielded. The inductance is 10uH with a tolerance of 20%. It can operate at a maximum DC current of 1.84A and a maximum saturation current of 1.84A. The maximum DC resistance is 0.049 ohms. It measures 7.8mm in length, 5mm in height, and 7.8mm in depth. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Shenzhen Sunlord Electronics SWRH0704B-100MT technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.84A |
| Maximum Saturation Current | 1.84A |
| Max DC Resistance | 0.049Ohm |
| Product Length | 7.8mm |
| Height | 5mm |
| Product Depth | 7.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |