The SZ1005G300TF is a 0402 ferrite bead from Shenzhen Sunlord Electronics. It has a maximum DC current rating of 0.6 and an impedance of 30. The component is a multi-layer type with a tolerance of 25%. It measures 1.15mm in length, 0.65mm in height, and 0.65mm in depth. The SZ1005G300TF operates within a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Type | Multi-Layer |
| Impedance | 30Ohm |
| Case Size | 0402 |
| Test Frequency | 100MHz |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Tolerance | 25% |
| Height | 0.65mm |
| Product Length | 1.15mm |
| Product Depth | 0.65mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |