Inductor Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 1MHz Metal 4.1A 0.032Ohm DCR 1008 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Metal |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 4.1A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 7A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.032Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 92MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |