The Shindengen D10XB80-7000 is a general purpose rectifier diode packaged in an S-case with a maximum operating temperature of 150°C. It features a maximum surge current of 120A and a maximum reverse leakage current of 10uA. The diode is available in bulk packaging with a quantity of 250 units per package. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | S |
| Height | 15mm |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 120A |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.6mm |
| RoHS | Compliant |