Bridge Rectifiers VRM=600 IFSM=350
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Shindengen D25XB60-4000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | S |
| Height | 20mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 350A |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Width | 4.6mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Shindengen D25XB60-4000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.