The D25XB60-4101 is a general purpose rectifier diode from Shindengen with a package quantity of 40. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. The diode's maximum surge current is 350A and its maximum reverse leakage current is 10uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Shindengen D25XB60-4101 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | S |
| Height | 20mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 350A |
| Package Quantity | 40 |
| RoHS Compliant | No |
| Width | 4.6mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Shindengen D25XB60-4101 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.