The D25XB60-7000 is a single bridge rectifier from Shindengen with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum reverse current of 10uA and a maximum surge current of 350A. The device is packaged in a S-case with dimensions of 20mm in height, 30mm in length, and 4.6mm in width. The D25XB60-7000 is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | S |
| Height | 20mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Surge Current | 350A |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.6mm |
| RoHS | Compliant |