Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sick IME08-02BPSZT0K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Brass |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Ratings | IP67 |
| Response Frequency | 4kHz |
| Sensing Method | Inductive |
| Shielding | Unshielded |
| Switching Current | 200mA |
| Termination | Connector |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sick IME08-02BPSZT0K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
