Silicon Labs 511BBA100M000BAG technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Package Height (mm) | 1.17 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.17 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 100MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Max Symmetry | 52% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.97V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |