Silicon Labs 531BC500M000DG technical specifications.
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 1.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.65 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 500MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.97V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |