Sitime SIT1552AI-J1-DCC-32.768E technical specifications.
| Output Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Stability Over Temperature | ±5ppm |
| Frequency Stability vs Voltage | ±1.5ppm |
| First Year Frequency Aging | ±1ppm |
| Operating Supply Voltage | 1.5 to 3.63V |
| Core Supply Current | 0.99 typµA |
| Start-up Time | 180 typ, 300 maxms |
| Long Term Jitter | 2.5 maxµspp |
| Period Jitter | 35 typns RMS |
| LVCMOS Output Rise/Fall Time | 100 typ, 200 maxns |
| Output Clock Duty Cycle | 48 to 52% |
| Package Size | 1.5 x 0.8mm |
| HBM ESD Protection | 3000V |
| Storage Temperature | -65 to 150°C |