Sitime SIT1566AI-JE-33E-32.768 technical specifications.
| Output Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Stability | ±5ppm |
| Nominal Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Voltage Range | 1.62 to 3.63V |
| Supply Current | 4.5 typµA |
| Start-up Time | 300 maxms |
| Operating Temperature Range | -40 to +85°C |
| Integrated Phase Jitter | 2.5 typns RMS |
| RMS Period Jitter | 2.5 typ, 4 maxns RMS |
| Peak-to-Peak Period Jitter | 20 typ, 35 maxns p-p |
| Allan Deviation | 1e-8 typ, 4e-8 max at 1 s |
| First Year Frequency Aging | ±1ppm |
| Output Type | LVCMOS |
| Clock Duty Cycle | 45 to 55% |
| Output Rise/Fall Time | 9 typ, 20 maxns |
| HBM ESD Protection | 2000V |