Sitime SIT1568AC-JE-DCC-32.768 technical specifications.
| Output Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Stability After Overmold and Calibration | ±5ppm |
| Frequency Stability After Overmold Before Calibration | ±25ppm |
| First Year Frequency Aging | ±1ppm |
| Integrated Phase Jitter | 2.5ns RMS |
| RMS Period Jitter | 4ns RMS |
| Peak-to-Peak Period Jitter | 35ns p-p |
| Operating Supply Voltage | 1.62 to 1.98V |
| Nominal Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Current | 4.5 typµA |
| Start-up Time | 300ms |
| Output Rise/Fall Time | 20 maxns |
| Duty Cycle | 45 to 55% |
| Output Type | LVCMOS |
| Package Size | 1.5 x 0.8mm |
| Auto-Calibration Reference Frequency | 10MHz |
| Absolute Maximum Supply Voltage | -0.5 to 4.0V |
| Storage Temperature | -65 to 150°C |