Sitime SIT1568AI-JE-DCC-32.768 technical specifications.
| Output Frequency | 32.768kHz |
| Total Frequency Stability After Overmold and Calibration | ±5ppm |
| Total Frequency Stability Before Calibration | ±25ppm |
| First Year Frequency Aging | ±1ppm |
| Integrated Phase Jitter | 2.5nsRMS |
| RMS Period Jitter | 4nsRMS |
| Peak-to-Peak Period Jitter | 35nsp-p |
| Operating Supply Voltage | 1.62 to 1.98V |
| Supply Current | 4.5 typµA |
| Start-up Time at Power-up | 300ms |
| Operating Temperature Range | -40 to 85°C |
| Output Rise/Fall Time | 20 maxns |
| Output Clock Duty Cycle | 45 to 55% |