The GPFC110-12 is a 12V 6.7A 75W AC/DC power supply with a chassis mount design. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C and is CSA approved. The power supply has a maximum output current of 6.7A and a maximum power dissipation of 75W. It is available in a package quantity of 15 and has a weight of 2lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
SL Power GPFC110-12 technical specifications.
| Approvals | CSA |
| Current - Output 1 | 6.7A |
| Depth | 95.25mm |
| Height | 1.75inch |
| Length | 6.3inch |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 6.7A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.7A |
| Output Power | 75W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 15 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GPFC110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 2lb |
| Width | 3.35inch |