The GPFC110-24G DC/DC converter from SL Power is a board mount device with a maximum output current of 3.4A and a maximum output power of 75W. It operates within a temperature range of 0°C to 50°C and is available in a bulk packaging configuration. The converter has a single output and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
SL Power GPFC110-24G technical specifications.
| Current - Output 1 | 3.4A |
| Depth | 95.25mm |
| Height | 1.62inch |
| Length | 6.3inch |
| Max Current Rating | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 3.4A |
| Max Output Power | 75W |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.4A |
| Output Power | 75W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GPFC110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 3.75inch |