The GPFC110-28 is a 28V 2.9A AC/DC power supply with a maximum power dissipation of 75W. It has a chassis mount design and operates within a temperature range of 0 to 50°C. The power supply is available in a package quantity of 15 units. Note that this product is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
SL Power GPFC110-28 technical specifications.
| Current - Output 1 | 2.9A |
| Height | 1.75inch |
| Length | 6.3inch |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2.9A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.9A |
| Output Voltage | 28V |
| Package Quantity | 15 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GPFC110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Weight | 2lb |
| Width | 3.35inch |