The GPFC110-48G is a 48V AC/DC power supply with an output current rating of up to 1.7A and a maximum output power of 110W. It is designed for chassis mount, panel, or screw mounting and has a maximum operating temperature range of 0-50°C. The power supply is available in a bulk packaging configuration with 15 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
SL Power GPFC110-48G technical specifications.
| Current - Output 1 | 1.7A |
| Height | 1.62inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.3inch |
| Max Current Rating | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 1.7A |
| Max Output Power | 75W |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 110W |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GPFC110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 2lb |
| Width | 3.75inch |