SL Power GPFC110-5G technical specifications.
| Current - Output 1 | 11A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 11A |
| Max Output Power | 75W |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GPFC110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 5.1V |