SL Power MENB1060A2403F01 technical specifications.
| Package Length (mm) | 108 |
| Package Width (mm) | 67.7 |
| Package Height (mm) | 32.5 |
| Package Material | Polycarbonate |
| Mounting | Desktop |
| Warranty | 3Year |
| Style | Medical Desktop Adapter |
| Type | Switching |
| Number of Outputs | 1 |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 2.7A |
| Maximum Output Power | 64.8W |
| Input Voltage | 100 to 240V |
| Maximum Input Current | 1.5@100VACA |
| Minimum Isolation Voltage | 5656VDC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Load Regulation | 5% |
| Line Regulation | 1% |
| Input Connector Type | IEC 320-C14 |
| Output Connector Type | Cylindrical Female |
| Output Connector Polarity | Center Positive |
| Output Connector Diameters | 2.5x5.49mm |
| Adapter Color | Black |
| Ripple & Noise | 240mV(Max) |