
SOLID STATE 1N1199A STANDARD DIODE, 12A, 50V, DO-4
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-4 |
| Forward Current | 12A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 250A |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
