
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 2.5A, 150V V(RRM), Silicon, DO-204AP, DO-204AP, 2 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Average Rectified Current | 2.5A |
| Package/Case | DO-204AP |
| Forward Current | 2.5A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 35A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 25ns |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
