
SOLID STATE 2N6044 DARLINGTON TRANSISTOR, NPN, 80V, TO-220
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Solid State 2N6044 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Polarity | NPN |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Solid State 2N6044 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
