
Electromechanical Relay SPDT 35(NO)/20(NC)A 24VDC 483Ohm Plug-In
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Song Chuan 301-1C-C-R1-24VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 49.6mA |
| Coil Resistance | 483R |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Height | 15mm |
| Length | 25mm |
| Mounting Style | SOCKET |
| Power Consumption | 1.2W |
| Series | 301 |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | SPDT |
| Width | 22.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Song Chuan 301-1C-C-R1-24VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
