The 888H-1AC-F-S240VAC relay features a SPST-NO contact arrangement with a 1 Form A contact form. It has a 240VAC coil voltage and a coil current of 3.4A. The maximum pick-up voltage is 192VAC, and the minimum dropout voltage is 36VAC. The relay can switch up to 17A of current and 4.08kVA of power. It is designed for through-hole mounting and has a PC pin termination style. The operating temperature range is -40°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| AC Coil Voltage | 240V |
| Coil Current | 3.4mA |
| Coil Resistance | 27.4KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 192VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 36VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 277V |
| Maximum Switching Current | 17A |
| Maximum Switching Power | 4.08kVA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 6 |
| Operate Time | 20ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |