The 888H-1AC-F-V42VAC relay from Song Chuan is a single-pole single-throw normally open relay with a contact arrangement of SPST-NO. It has a coil voltage of 42VAC and a coil current of 17.9mA. The coil resistance is 966 ohms, and the maximum switching voltage is 277VAC with a maximum switching current of 17A and a maximum switching power of 4.08kVA. The relay is mounted through a hole and has a termination style of PC Pin with six terminals. It operates within a temperature range of -40 to 70 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| AC Coil Voltage | 42V |
| Coil Current | 17.9mA |
| Coil Resistance | 966Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 33.6VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 6.3VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 277V |
| Maximum Switching Current | 17A |
| Maximum Switching Power | 4.08kVA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 6 |
| Operate Time | 20ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |