
The 896H-1CH-D1SW-R1-12VDC is a 12VDC SPDT electromechanical relay with a contact current rating of 50A. It features silver contacts and a power consumption of 1.6W. The relay is packaged in a tray with 25 units per package. It measures 45.5mm in height, 36mm in length, and 32.8mm in width. The relay has a coil resistance of 90R and a coil voltage of 12VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Song Chuan 896H-1CH-D1SW-R1-12VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 133mA |
| Coil Resistance | 90R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 50A |
| Contact Material | Silver |
| Height | 45.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 36mm |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Tray |
| Power Consumption | 1.6W |
| Resistance | 680R |
| Series | 896H |
| Throw Configuration | SPDT |
| Width | 32.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Song Chuan 896H-1CH-D1SW-R1-12VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
