
The Song Chuan 897-1AH-D-R1-12VDC is a SPST quick connect relay with a coil current of 133mA and coil resistance of 90 ohms. The relay features silver contact material and measures 25.8mm in length and width. It has a power consumption of 1.6W and is available in a package quantity of 400. The relay is suitable for use in electromechanical applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Song Chuan 897-1AH-D-R1-12VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 133mA |
| Coil Resistance | 90R |
| Contact Material | Silver |
| Height | 25mm |
| Length | 25.8mm |
| Package Quantity | 400 |
| Power Consumption | 1.6W |
| Series | 897 |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 25.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Song Chuan 897-1AH-D-R1-12VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.