This 12-terminal low pass filter from Soshin features a maximum insertion loss of 3 and a maximum pass band ripple of 0.2. It has a minimum operating temperature of 0°C and a maximum operating temperature of 55°C. The filter is designed for surface mount applications and measures 26.5mm in length, 16mm in depth, and 9mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Soshin CLP6.1MHZ-3405 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Terminals | 12 |
| Product Length (mm) | 26.5 |
| Product Depth (mm) | 16 |
| Product Height (mm) | 9 |
| Type | Low Pass |
| Load Impedance | 50Ohm |
| Maximum Insertion Loss | 3dB |
| Maximum Pass Band Ripple | 0.2dB |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Cage Code | S4220 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Soshin CLP6.1MHZ-3405 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.