
64Mb NOR Flash memory with 8-bit data bus width and 104MHz maximum frequency. Features SPI serial interface, 8ns maximum access time, and 256B page size. Operates from 2.7V to 3.6V supply voltage, with a temperature range of -40°C to 85°C. Surface mount BGA package with 1mm pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S25FL064P0XBHI020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time-Max | 8ns |
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | BGA |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 64Mb |
| Frequency | 104MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 104MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 338 |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 256B |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FL-P |
| Supply Current | 26mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 1b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S25FL064P0XBHI020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
