
The S34ML08G101TFI200 is an 8Gb parallel FLASH memory from Spansion. It operates at a maximum supply voltage of 3.6V and a maximum temperature of 85°C. The memory is packaged in a TFSOP package and is lead free. It has a memory density of 8b and a memory size of 8Gb. The device is RoHS compliant and has a supply current of 30mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S34ML08G101TFI200 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 25ns |
| Address Bus Width | 31b |
| Package/Case | TFSOP |
| Density | 8b |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 8Gb |
| Memory Type | FLASH, , NAND |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 96 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ML-1 |
| Supply Current | 30mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S34ML08G101TFI200 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
