This 2Gb parallel flash memory has a 29-bit address bus and operates at 1.8V. It is packaged in a BGA-63 package and is designed for surface mount applications. The memory is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S34MS02G100BHI000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Address Bus Width | 29b |
| Package/Case | BGA |
| Density | 2Gb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S34MS02G100BHI000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.