The MCWL08JT4R7 is a general purpose inductor with a nominal inductance of 4.7uH and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is a dual-ended device with a package height of 2.13mm and a package width of 2.79mm. It is not shielded and has a DC resistance of 4 ohms. The inductor is rated for a maximum current of 0.26A and has a self-resonance frequency of 90MHz.