
This filtered power entry module is designed for high-current applications, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It features a maximum voltage rating of 250V AC and a maximum current rating of 6A. The module is packaged in a bulk quantity of 50 and is available with a quick connect termination. It is not RoHS compliant, but does meet UL, CSA, and TUV approval standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Module |
| Current | 6A |
| Depth | 57.8mm |
| Fuse | Yes |
| Length | 65mm |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Panel, Snap in |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Panel Thickness | 0.079inch |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 64-SSF |
| Termination | Quick Connect |
| RoHS | Not Compliant |