The SF0836BA02513S is a surface mount SAW filter from Spectrum, featuring a center frequency of 836.5 MHz and a maximum insertion loss of 2.5 dB. It has a load impedance of 50 ohms and operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. This filter is designed for surface mount applications and has a package type of LCC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spectrum SF0836BA02513S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Terminals | 6 |
| Package Type | LCC |
| Product Length (mm) | 3 |
| Product Depth (mm) | 3 |
| Product Height (mm) | 1.5 |
| Type | Band Pass |
| Typical Center Frequency | 836.5MHz |
| Load Impedance | 50Ohm |
| Maximum Insertion Loss | 2.5dB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 52333 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Spectrum SF0836BA02513S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.