The TO-8 Power Amplifier is a through-hole packaged device with a 4-pin configuration. It operates within a temperature range of -55°C to 85°C and has a typical output power range of 15 to 20. The amplifier has a maximum operating frequency of 3000 and a minimum operating frequency of 100. It is designed for use in RF applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spectrum TM9064 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-233-AA |
| Package/Case | TO-8 |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Height (mm) | 7.11(Max) |
| Package Diameter (mm) | 12.98 |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Manufacturer Type | Power Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum Operating Frequency | 100MHz |
| Typical Output Power Range | 15 to 20dBm |
| Maximum Operating Frequency | 3000MHz |
| Maximum Input VSWR | 1.5(Typ) |
| Maximum Output VSWR | 1.5(Typ) |
| Typical Power Gain | 18.5@3000MHzdB |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 52333 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Spectrum TM9064 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.