
This variable capacitor features a dielectric material of air and a voltage rating of 250V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. The capacitor is designed for general-purpose use and is available in a bulk packaging with 50 units per package. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA10002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.5inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AIRTRIM® GAA |
| Termination | Lug |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA10002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.