
The GAA10003 is a variable capacitor from Sprague-Goodman with a dielectric material of air and a voltage rating of 250V. It features a general purpose design and is suitable for use in a variety of applications. The capacitor is available in a bulk packaging with 50 units per package and is not RoHS compliant. It has a seated height of 0.5inch and is designed for chassis mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA10003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.5inch |
| Length | 0.5inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA10003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
