Trimmer / Variable Capacitors 1.0 - 10.0pF 250 VDC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Diameter | 0.3inch |
| Features | General Purpose |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.22inch |
| Length | 0.5inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AIRTRIM® GAA |
| Termination | Lug |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |