
The AIRTRIM GAA16001 is a variable ceramic and air capacitor from Sprague-Goodman, featuring a general purpose design with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a voltage rating of 250V and is available in a bulk packaging with 50 units per package. The capacitor is panel mount and has a length of 0.5inch. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA16001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.000000000016F |
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Length | 0.5inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AIRTRIM® GAA |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA16001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
