The AIRTRIM GAA3R501 variable capacitor from Sprague-Goodman features a dielectric material of air and is designed for general purpose applications. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. The capacitor is available in a bulk packaging with 50 units per package and is not RoHS compliant. It measures 0.48inch in length and is suitable for panel mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA3R501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Length | 0.48inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AIRTRIM® GAA |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA3R501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.